![]() |
:lol: at people complaining about how expensive fast food is. |
blenz area with church's chick and subway? :O is it replacing a store? |
Quote:
|
I've been cooking alot more at home, and I can defiantly say cooking wholesome meals at home is more fucking expensive than fast food. for example I made a dish called pastitsio the other day. not my recipe though as the guy refuses to refuses to put cinnamon, and skimps on eggs, and cheese. but anyways http://greekgourmand.blogspot.com/20...erfection.html The Meat Sauce 1 ½ lbs. ground veal (or beef, though minced lamb can also be used) 1 large or 2 medium-sized yellow onion(s), finely diced 1 tsp. (5 ml.) dried rosemary 2 bay leaves 2 cloves of garlic, grated 1 ½ cups (375 ml.) fresh strained tomato juice (or ¼ cup tomato paste diluted in 1½ cups of water.) ¼ cup (60 ml.) white wine ¼ cup (60 ml.) Greek extra virgin olive oil Salt and pepper to taste The Pasta 1 lb. of Greek No.2 pasta (or Bucatini, or Ziti, as noted above) 2 tbsp. (30ml.) Greek extra virgin olive oil 3 egg whites, beaten (the yolks will be used in the béchamel sauce) ¼ cup (60 ml.) grated Kefalotyri (or Parmesan cheese if you try but cannot find the Greek cheese) The Béchamel Sauce 4 cups (1 litre) of scalded milk 1 cup (250 ml.) all-purpose flour ¾ cup (180 ml.) grated Kefalotyri (or Parmesan cheese if you really cannot find the Greek cheese) ½ cup (125 ml.) of salted butter 3 egg yolks, well beaten ½ - 1 teaspoon of ground nutmeg ½ teaspoon fresh ground black pepper when you buy all the ingredients, it comes up to 35-40 dollars. And could probably be finished in a day or 2 between 2-3 people. Even a basic stifado dish for me costs 15 dollars. And I can finish it after one serving. I guess alot of people here still let their parents do the shopping/cooking. Must feel good to mooch. |
Quote:
|
never been that big of a fan of A&W. i think its their teen burger? that one with at least lettuce in it, tastes pretty good. but i love how they have diet rootbeer! and really good onion rings |
majin - thanks for your awesomely cool recipe and story. I'm fat... but it doesn't take away from the fact that these fast food joints went from a standard sized meal to decreasing their sizes while constantly increasing their prices. If you paid for better quality, sure. I can say fastfood hasn't increased in quality. If they kept the same prices but decreased the quantity it wouldn't be as bad, however the case here is they are increasing the prices, while at the same time downsizing their sizes and EXPECTING you to pay even more for the same items as before. If I wanted small fries and small drink, I'd order a kids meal. At least that shit comes with a toy. :lol |
Quote:
and yeah my recipe is a little different. I found my mom's recipe book the other day. for the bechemal sauce, 1 litre of milk 3/4 of a cup of butter 2/3 of a cup of flour 2/3 of a cup of parmasan 6 eggs salt pepper, nutmeg melt butter but keep stiring with a whisk. slowly whisk in the flour and let it cook for 3-4 minutes on medium high. take off of heat and add milk slowly while whisking after adding milk, put back on medium high and you have to constantly whisk, for 4 minutes or until it thickens/boils. take off of heat. Add parmasen cheese. whisk the 6 eggs well, and slowly add while whisking. Once complete stirred, add salt pepper and nutmeg. set aside. the meat sauce 700 grams of lean ground beef/veal/lamb 1 chopped up large onion 5 cloves of chopped up garlic 1 can of crushed plum tomatoes (if not crushed chop them up) 1 stick of cinnamon 5-6 cloves 2 bay leaves tbps of salt, tsp of pepper and allspice if you want it. wine to deglaze pan saute onions in olive oil. add garlic once done sauting and ground meat once down browning, deglaze pan with wine add the can of tomatoes (to be specific a 400-500 gram of chopped tomatoes with juice) add bayleaves, cloves and cinnamon stick. simmer for 45 minutes to one hour. Pasta: buy a box of pene pasta (454 grams... superstore sells it) my mother used a special type of spaghetti, but i like the penne better. whisk 2 eggs well and MIX well with the pasta after it is cooked. this will bind the pasta together when baked. assembly. In a cassarole pan ( i bought one from superstore... dont have dimensions) put pasta, then meatsauce and then bechemal sauce, spreading evenly. put in oven for 375 degrees for about 1 hour or until golden brown on top. Let it cool for 20 minutes and enjoy. I like to eat it with a good greek feta on the side. it will last you 4 days if you live alone. |
i'd rather go to Kam Do for a baked pork chop on rice + cold lemon tea for $7.50 to 8 tax and tip in lol |
|
wtf?? when did an a&w open up there? haha... pretty close to where i live then. Quote:
|
Quote:
Kam Do was the first restaurant I ever ate at in Richmond, when I met my wife 12 years ago. Ah, memories :D |
Quote:
|
empty lot |
Nice, that area needs more variety in terms of fast food and the only reason why I care is cause its close to my place ... Funny thing is a couple of days ago, my friend and I were just discussing how crazy expensive it is to eat at A&W ... considering its going around $9 bucks for a meal there now ... isn't Wendy's going for around $7 bucks for a comparable meal ... But A&W rootbeer is still the best ... |
i believe its open now. drove past 2 days ago and saw customers inside. wonder how late the drive through is open till. |
A&W always has those coupons in the mail for those who think its expensive :p The chubby chicken burger.. Yum I used to drive down for lunch back in the high school days.. Good memories :D Posted via RS Mobile |
^ that was like me... except churches chicken/subway @ garden city centre |
Two teen burger combos + change fries to Onion Rings came to about $20 last time I went.. :( |
Quote:
yah but with A&W's onion rings, who needs fries??! :D |
Quote:
|
Quote:
|
they charge extra for onion rings dont they? so 7-8 bucks for the combo + onion rings would come around 20 bucks |
It's been open for close to a month now I believe. Been there quite a few times now over the past few weeks and the quality is better than the one in Fleetwood. Teen Burgers and Onion Rings are the best. |
3 mcdoubles for 4.38 you can't beat that. |
All times are GMT -8. The time now is 10:50 AM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
SEO by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Revscene.net cannot be held accountable for the actions of its members nor does the opinions of the members represent that of Revscene.net