REVscene Automotive Forum

REVscene Automotive Forum (https://www.revscene.net/forums/)
-   Vancouver Off-Topic / Current Events (https://www.revscene.net/forums/vancouver-off-topic-current-events_50/)
-   -   Thread of CHEAP (https://www.revscene.net/forums/603988-thread-cheap.html)

J____ 01-25-2010 08:24 PM

Thread of CHEAP
 
Alight, since the economy is pretty shits still and our city is getting raped up the ass in living expenses, lets hear of the ways you guys save money aka BE CHEAP. I'm not talking about riding the skytrain for free obviously but legal ways to do things for less.

Here's my trick i learned from a friend: if you live near a food asian food court, ie. richmond public market, and dont mind eating chinese food everyday, you can get those lunch specials for $5 to take out. Usually its either 2 or 3 items + rice, but some places if you tell them you dont want rice, they give you an extra item, but almost all places pack way more meat/vegies when you tell them you dont want rice. Then when you get home, cook your own rice and that $5 take out of 2/3 items will last you both lunch AND dinner. Make some seaweed or canned soup and your set for the meal. $5 + $2 for soup + rice = $7 a day for food (if you dont each breakfast)

anyone else? :D

Vansterdam 01-25-2010 08:27 PM

kents kitchen ftw

Integgyy 01-25-2010 08:29 PM

I live in a cardboard box and try to find the best food I can find usually in the nearest garbage can.
Posted via RS Mobile

liu13 01-25-2010 08:35 PM

i dont gotta worry cause i'm http://img258.imageshack.us/img258/6...aballinej4.gif

Greenstoner 01-25-2010 08:52 PM

Quote:

Originally Posted by liu13 (Post 6787628)

you're lucky, my situation is a bit different http://cgml.files.wordpress.com/2009/08/hobo.jpg

SkunkWorks 01-25-2010 08:56 PM

Quote:

Originally Posted by J____ (Post 6787592)
Alight, since the economy is pretty shits still and our city is getting raped up the ass in living expenses, lets hear of the ways you guys save money aka BE CHEAP. I'm not talking about riding the skytrain for free obviously but legal ways to do things for less.

Here's my trick i learned from a friend: if you live near a food asian food court, ie. richmond public market, and dont mind eating chinese food everyday, you can get those lunch specials for $5 to take out. Usually its either 2 or 3 items + rice, but some places if you tell them you dont want rice, they give you an extra item, but almost all places pack way more meat/vegies when you tell them you dont want rice. Then when you get home, cook your own rice and that $5 take out of 2/3 items will last you both lunch AND dinner. Make some seaweed or canned sound and your set for the meal. $5 + $2 for soup + rice = $7 a day for food (if you dont each breakfast)

anyone else? :D

Whatever happened to buying groceries and making food at home?

classified 01-25-2010 09:01 PM

if you do shopping at costco and live with a room mate or two your meals are almost under 5$ a day and its all huge meals.

if you can actually cook eating is extremely cheap

Graeme S 01-25-2010 09:05 PM

Quote:

Originally Posted by classified (Post 6787696)
if you do shopping at costco and live with a room mate or two your meals are almost under 5$ a day and its all huge meals.

if you can actually cook eating is extremely cheap

And if you get the executive membership, and make costco runs with friends every week or so, not only does the membership pay for itself but you also get cash back from your friends' money.

Win!
Posted via RS Mobile

J____ 01-25-2010 09:06 PM

Quote:

Originally Posted by SkunkWorks (Post 6787681)
Whatever happened to buying groceries and making food at home?

that's great for a family or if lots of ppl live and eat together, but if you live and eat alone, it might not be the best bet. Most things are cheap in large quantities, if you cant eat it all most of the time you throw it away. It's real hard to live off $7 dollar groceries a day imo. Then you gotta factor in the time it takes to make the food and do dishes. Chances are you'll make a batch and end up eating the same stuff for a few days every meal and get sick of it. Food court you can have something different everyday and is still relatively healthy unlike mcdicks.

classified 01-25-2010 09:08 PM

^^ once again you can freeze things like meat which are the main thing in all meals and they will keep in the freezer for your food for the whole month, only things you need to go to the store again are for small cheaper things such as milk or vegtables.

nns 01-25-2010 09:13 PM

Quote:

Originally Posted by J____ (Post 6787592)
Make some seaweed or canned sound and your set for the meal.

Eating sounds must save you quite a bit.

J____ 01-25-2010 09:15 PM

Quote:

Originally Posted by nns (Post 6787722)
Eating sounds must save you quite a bit.

lol. as does smelling smells.

my mind is too quick for my fingers =P

jmvdesign 01-25-2010 09:17 PM

Quote:

Originally Posted by Graeme S (Post 6787709)
And if you get the executive membership, and make costco runs with friends every week or so, not only does the membership pay for itself but you also get cash back from your friends' money.

Win!
Posted via RS Mobile

even more win if you go to costco in the states. you can easily save $3-5 on each item and they're way bigger in bulk/quantity/size compared to the costco prices here at home.

J____ 01-25-2010 09:20 PM

Quote:

Originally Posted by jmvdesign (Post 6787729)
even more win if you go to costco in the states. you can easily save $3-5 on each item and they're way bigger in bulk/quantity/size compared to the costco prices here at home.

ya i realized that, ive been downhere for 2 months shopping at costco. And costco gas FTW! 40 cents cheaper than shell per gallon lol.

Qmx323 01-25-2010 09:23 PM

dude just cross the border and shop at the walmart in bellingham

hal0g0dv2 01-25-2010 09:32 PM

I try and cook at home as much as possible
Posted via RS Mobile

hotong 01-25-2010 09:33 PM

Quote:

Originally Posted by halogodv2 (Post 6787762)
I try and cook at home as much as possible
Posted via RS Mobile

:werd:

PiuYi 01-25-2010 10:08 PM

wow i've never tried to squeeze so much out of a 5 dollar RPM lunch but this cooking rice at home idea is definitely worth trying...

altho i don't trust RPM that much... bad parking and hella dirty, i usually go yaohan

CorneringArtist 01-25-2010 10:25 PM

My family (my twin brother and myself-HS students, single parent), tends to buy shit in bulk. For lunches, we eat basically those pizza pockets or the burger patties you can easily cook in the morning. We cook a lot for dinner so that way we can repeat the meal we had last night for breakfast.

I've recently decided to buy more canned meat so I can fry it up and eat it with rice for cheap. We can't eat out often unless my mom is feeling lazy and doesn't want to cook.

J____ 01-25-2010 10:28 PM

Quote:

Originally Posted by PiuYi (Post 6787843)
wow i've never tried to squeeze so much out of a 5 dollar RPM lunch but this cooking rice at home idea is definitely worth trying...

altho i don't trust RPM that much... bad parking and hella dirty, i usually go yaohan

yaohan's food tastes more like "cafeteria" food compared to RPM. for me i find it tastier and doesnt all taste the same. i've always parked 1/2 level below the 2nd floor entrance and always got a spot right away, never did i have to drive around.

Nocardia 01-25-2010 10:29 PM

I don't know about you guys, but I would rather eat healthy than save like $2/meal.

I think a big saver is making your own coffee, or watching hockey games at a friends house instead of the bar.

hoking 01-25-2010 10:29 PM

$0.50 hotdogs at Ikea

fishing666 01-25-2010 10:37 PM

turn down your furnace
turn off your tv get rid of tv subscriptions
turn ur backyard into a greenhouse/farm
raise sows/chickens .slaughter and freeze
ride a bike and take the bus
dont buy insurance(life.car.dental as examples)
don't go to the gym,restaurants,shopping centers instead go to the park, ur friends house, and the library

bob_chan 01-25-2010 10:38 PM

I'm a university student, so I basically need a constant flow of caffeine running through my system. The best way that I've found to cheap out for coffee is to get a starbucks card, register it, then use your own mug to get a TALL coffee. After your first coffee all subsequent refills FOR THE DAY AT THE SAME STARBUCKS will be free. Plus, using your own mug at starbucks saves you $0.15. Using this method, around exam times I've been able to squeeze out 5 mugs of coffee for under $2. Not bad if you ask me..:)

Cereal Killer 01-25-2010 10:38 PM

Quote:

Originally Posted by hoking (Post 6787882)
$0.50 hotdogs at Ikea

I prefer the $2-something ones at Costco. :thumbsup:


All times are GMT -8. The time now is 02:55 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
SEO by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Revscene.net cannot be held accountable for the actions of its members nor does the opinions of the members represent that of Revscene.net